FAQ

Najczęściej Zadawane Pytania

ico-learning

Jestem zdecydowana, chcę jechać. Co teraz?

Napisz do nas e-maila. Powiedz nam, który termin Cię interesuje, oraz czy wybierasz opcję w pokoju jedno czy dwu osobowym. Wyślemy Ci krótką, prostą umowę oraz ankietę do wypełnienia. Kolejnym krokiem będzie wysłanie nam zaliczki lub pełnej kwoty za wyjazd. Chciałybyśmy Cię lepiej poznać już przed wyjazdem, dlatego jeżeli tylko masz ochotę – będzie nam miło porozmawiać z Tobą przez Skype ‘a.

.

Mam jeszcze sporo pytań. Gdzie otrzymam więcej informacji?

Napisz do nas. Umówimy się na rozmowę przez Skype ‘a. Będzie nam niezmiernie miło Cię poznać i opowiedzieć Ci o naszym projekcie. Taka rozmowa pomoże lepiej nas „poczuć”, oraz z pewnością da odpowiedzi na wiele Twoich pytań.

Jak najlepiej dolecieć na Goa? Ile kosztuje bilet?

Jest kilka tras, którymi można do nas dolecieć. Najczęściej są to loty z przesiadką w Bombaju lub Delhi. Jest też ciekawe połączenie z przesiadką w Dubaju i kolejnym lądowaniem bezpośrednio w Goa. Tutejsze lotnisko nazywa się Dabolim. Ceny biletów w obie strony wahają się w granicach 2000 – 2700 PLN. Czasami na stronie www.fly4free.pl można znaleźć informacje o biletach w bardzo promocyjnych cenach.

Gdzie kupić bilet na Goa? Czy możecie mi w tym pomóc?

Tak. Współpracujemy ze sprawdzonym biurem podróży, które może Ci w tym pomóc. Ich stawki są zazwyczaj o kilkanaście procent lepsze niż cena, którą zapłaciłabyś samodzielnie rezerwując bilet. Ponadto, jeżeli inne uczestniczki wyjazdu zgłoszą się do tego samego biura – możecie polecieć tym samym lotem. Razem raźniej.

Nie mam doświadczenia w podróżach. Boję się, że zgubię się na lotnisku.

Jeżeli wszystko się dobrze ułoży, możesz dołączyć do innych uczestniczek już w Polsce. Możemy Ci także wysłać dokładne instrukcje – krok po kroku, co robić na lotnisku, gdzie się udać, itp. To nie jest trudne. Na pewno dasz radę.

Czy odbierzecie mnie z lotniska?

Tak. Przyjedzie po Ciebie lub po Was (jeżeli będą z Tobą inne uczestniczki) klimatyzowana taksówka. Podróż z lotniska do naszego miejsca zajmie około 1,5 godziny.

Przylatuję na kilka dni przed rozpoczęciem retreatu. Czy to problem?

To żaden problem :). Bądźmy w kontakcie. Zarezerwujemy Ci nocleg i przywitamy na miejscu, chyba że wolisz inaczej. Oczywiście odbierzemy Cię też z lotniska.

Czy potrzebuję wizę?

Tak, obywatele Polski potrzebują wizę, by wjechać do Indii. Najprostszą metodą na uzyskanie takiej wizy jest aplikowanie o e-tourist visa poprzez stronę internetową: https://indianvisaonline.gov.in/ E-wiza pozwala przebywać na terytorium Indii do 60 dni, a aplikować o nią można od 120 do 4 dni przed wylotem. Radzimy jednak we własnym zakresie dowiedzieć się, jak najlepiej i kiedy wyrobić wizę, gdyż przepisy wizowe zmieniają się co jakiś czas. Wizami w Polsce zajmuje się wyznaczona przez ambasadę Indii firma http://www.blsindiavisa-poland.com/

Czy jedzenie jest wliczone w cenę?

W cenie jest kolacja powitalna i pożegnalna, oraz kilka innych posiłków podczas wycieczek. Za resztę zapłacisz sama. W okolicy jest mnóstwo rozmaitych miejsc, w których można pysznie i zdrowo zjeść, oraz miło spędzić czas. Znamy je wszystkie i dokładnie wiemy, które z nich możemy Ci polecić. Do wielu wybierzemy się razem aby celebrować wspólne posiłki. Ceny jedzenia są dużo niższe niż w Polsce. Śniadanie w indyjskim stylu kosztuje ok. 6-7 złotych, śniadanie bardziej kontynentalne ok. 10-14 złotych. Kolacja to ok. 15-25 złotych i zazwyczaj można ją podzielić na dwie osoby.

Czy mam wykupić ubezpieczenie?

Dobre ubezpieczenie podróżne wykup obowiązkowo. Da Ci ono poczucie bezpieczeństwa i uchroni od ponoszenia ewentualnych kosztów opieki lekarskiej, leków, odpowiedzialności cywilnej. Stres to ostatnia rzecz jakiej chciałoby się doświadczyć na urlopie. Jeśli potrzebujesz pomocy w tej kwestii, powiedz nam o tym, doradzimy jak to zrobić najlepiej.

Czy możecie przesłać mi dokładny plan wyjazdu, dzień po dniu?

To byłoby zaprzeczeniem idei naszego projektu. W przeciwieństwie do większości zorganizowanych wyjazdów do egzotycznych miejsc, nasze retreaty nie mają sztywnej, z góry narzuconej agendy. W ten sposób zostawiamy nam wszystkim miejsce na spontaniczność i radość wspólnego kreowania naszego czasu w Indiach. I to z pewnością będzie ekscytujące zajęcie. Jest tu tyle do zrobienia, że po brzegi wypełnimy ten czas przyjemnościami, przygodą i relaksem. To wszystko bez napięcia, ze spokojem i radością.

Co powinnam zabrać ze sobą z Polski?

Zabierz to, na co masz ochotę, co daje Ci komfort podróżowania i co zmieści się w Twoim bagażu. Radzimy jednak, by nie zabierać zbyt wiele ubrań. Na Goa dni i wieczory są gorące – wystarczy Ci jedna bluza z długim rękawem i jedne długie spodnie. Ciuchy są tutaj tanie i świetnie wpisują się w goański, wakacyjny klimat. Warto natomiast zabrać ze sobą wygodne buty (najlepiej japonki, klapki), wysoki filtr przeciwsłoneczny, chustę na plażę (chociaż można też kupić chustę z pięknym wzorem mandali już na miejscu), nakrycie głowy chroniące przed słońcem, okulary przeciwsłoneczne i preparat przeciw komarom. Przyda się też wygodny strój do jogi. Weź też ze sobą telefon bez sim-lock’a – na miejscu wypożyczymy Ci lokalną kartę Sim, abyśmy były ze sobą w kontakcie.

Zabrać dolary czy kartę?

Możesz wziąć ze sobą trochę dolarów na wymianę. Jednak najlepsza opcja to karta do bankomatu. W pobliskiej wiosce jest ich kilka i zazwyczaj nie ma problemu z wypłacaniem z nich pieniędzy. A już sama wizyta w tej wiosce jest atrakcją. Polecamy wyrobienie sobie karty walutowej (dolarowej) – w ten sposób wypłacając pieniądze z bankomatu będziesz płacić mniej za przewalutowanie.

Macie opcje wyjazdów na dwa lub trzy tygodnie. Dlaczego?

Uważamy, że trzy tygodnie to optymalny czas, by w pełni nasycić się tym pięknym miejscem. Wiemy jednak, że wiele osób, które pracują na etat nie może wyjechać na tak długo. Nasze retreaty to wyjazdy butikowe, skrojone na miarę – dlatego ich plan oraz rodzaj i ilość atrakcji dostosujemy do każdej z Was. Jeżeli zostaniesz z nami tydzień dłużej, zrobimy razem więcej ciekawych rzeczy, odbędziemy więcej głębokich rozmów, spokojnie zanurzymy się w Indie i Goa.

Nie mówię po angielsku, czy dam sobie radę?

Nie musisz znać języka angielskiego, by czuć się komfortowo na tym wyjeździe. Zawsze możesz liczyć na naszą pomoc i asystę. Z przyjemnością pomożemy Ci we wszelkich sprawach – od zakupów, po tłumaczenie lokalnego przewodnika. Poza tym, mieszkający tu Indusi są bardzo przyjaźni i z pewnością znajdą sposób, żeby się z Tobą skomunikować

Ile zabrać ze sobą pieniędzy?

Większość wycieczek i atrakcji jest już wliczonych w cenę wyjazdu, a te które nie są – nie będą dużym wydatkiem. Ceny w  Goa są około 30-40% niższe od cen w Polsce. Np. bilet autobusowy (w dwie strony) do Hampi to ok.150 złotych, a nocleg tam to około 30 zł. Inne dodatkowe atrakcje, które Ci proponujemy będą w najlepszych, wynegocjowanych już przez nas cenach . W budżecie powinnaś przewidzieć wydatki na pamiątki, przejazdy rikszą (ok. 5 zł, które można podzielić na 3 osoby), świeże soki, kosmetyki ayurvedyjskie, czy na cokolwiek na co przyjdzie Ci ochota.

Czy na Goa jest bezpiecznie?

Patnem, miejscowość gdzie będziemy mieszkać, to południowa część Goa. Jest tu sporo ekspatów, mnóstwo rodzin z dziećmi i turystów, którzy ściągają tu ze względu na sielankową, sprzyjającą odpoczynkowi atmosferę. Społeczność induska jest bardzo przyjazna. Z miejsca pokochasz tych ludzi za ich uśmiech i dobre serce. Nie ma powodów do obaw. Jednak jak wszędzie, warto zachować zdrowy rozsądek. Nie polecamy samotnych wędrówek nocą, czy przesiadywania do późna, samotnie w lokalnym barze. Goa to jeden ze stanów w Indiach, gdzie można swobodnie pływać w stroju kąpielowym, opalać się na plaży i czuć się bezpiecznie. Ubiór jest swobodny, nie ma rygorystycznych reguł. W tym przypadku również zachowuj zdrowy rozsądek, oraz szacunek dla Hinduskiej kultury, w której kobiety nie chodzą mocno roznegliżowane.

Jaki jest klimat na Goa?

Miesiące, w których odbywają się nasze wyjazdy to najlepszy czas na odwiedzenie Goa. Temperatura powietrza w ciągu dnia to ok. 25-30 stopni, w nocy ok 20 stopni. Temperatura wody, to też ponad 25 stopni. To raj dla kogoś, kto kocha ciepło. Zazwyczaj mamy tu piękne słońce, czasami lekko przysnute chmurami, co sprawia, że pogoda jest jeszcze przyjemniejsza.

Czy muszę się szczepić?

 

 

Nigdy nie spotkaliśmy się z poważniejszymi problemami zdrowotnymi, podczas pobytu na Goa, ale jak zawsze w podróży, zdrowy rozsądek to podstawa. Nie ma szczególnych zagrożeń, jeśli chodzi o poważne choroby, czy epidemie na Goa , a zatem – według nas nie ma potrzeby poddawania się specjalnym szczepieniom, lub zażywania leków antymalarycznych.  Należy pić dużo filtrowanej wody, świetna jest też woda z orzecha kokosowego. Przyda się też krem przeciwsłoneczny i posiadanie odpowiedniego ubezpieczenia podróżnego. Jeśli chcesz, możesz zaszczepić się standardowo przed wirusowym zapaleniem wątroby typu A.

Czy na Goa mieszkają niebezpieczne zwierzęta?

Na Goa mieszkają przede wszystkim psy, koty, krowy i świnki, które swobodnie przechadzają się po tutejszych drogach i plażach. Zazwyczaj wszystkie są przyjazne i sprawiają żadnych kłopotów. Czasami stado małp może trochę psocić, jednak zazwyczaj trzymają się z daleka. Nie ma też szczególnie niebezpiecznych ani licznych owadów, czy węży. Dzikie zwierzęta trzymają się z dala od ludzkich siedzib. Woda jest również bezpieczna, nie ma w niej rekinów, ani innych niebezpiecznych drapieżników. Możesz się więc spokojnie kąpać.

Czego potrzebuję, żeby ćwiczyć jogę?

Chęci i wygodnego stroju! Praktykę dostosujemy do Twoich potrzeb. Maty i ewentualne inne pomoce, zapewnimy na miejscu. Oczywiście, jeśli masz swoją ukochaną matę do jogi, z którą się nie rozstajesz, zabierz ją ze sobą. Ważne, żebyś czuła się bezpiecznie i komfortowo.

Jak zorganiozowany jest transport na miejscu?

Na plażę czy do restauracji możesz się swobodnie przespacerować. Jeśli droga jest dłuższa, możesz wziąć rikszę, które stoją niemal na każdym skrzyżowaniu. Mamy też znajomych, zaufanych ryksiarzy, do których możesz zadzwonić i wciągu kilku minut po Ciebie przyjadą. Zapewne nie raz słyszałaś, że w Indiach na drogach panuje chaos. Goa jest wyjątkowo przyjazne pod tym względem i jeśli masz ochotę na przygodę, możesz również wypożyczyć skuter. Koszt to około 20 złotych za dzień.

Jak będę kontaktować się z Polską? Internet?

Po przyjeździe na Goa wypożyczymy Ci lokalną kartę sim z doładowaniem, którą włożysz do swojego telefonu. Najlepiej używać jej do komunikacji przez Internet, poprzez skype czy whatsapp. Będzie to również świetny sposób, aby komunikować się z nami na miejscu, lub zamówić rikszę.